معرفی کتاب : راهکارهای عملی درمان وسواس تالیف آیت الله مظاهری

مشخصات کتاب الکترونیک
نام کتاب کتاب راهکارهای عملی درمان وسواس
نویسنده حسین مظاهری
سال انتشار ۱۳۸۷
فرمت کتاب PDF
تعداد صفحات ۱۱۰
زبان فارسی
شابک 978-964-2985-09-8

ظاهرا تمامی مطالب این کتاب  در سایت ایشان موجود میباشد .

لینک مطلب در سایت آیت الله مظاهری  : راهکارهای عملی درمان وسواس

معرفی کتاب راهکارهای عملی درمان وسواس

همواره در جوامع بشری انسان‌هایی زندگی می‌کرده‌اند که گرچه دارای ظاهری سالم بوده‌اند، ولی نوعی تفاوت آشکار در اعمال و رفتار آنان نسبت به کردار رایج و متعارف افراد عادی جامعه وجود داشته است. این‌گونه افراد که در همه جوامع بشری و در میان پیروان همه ادیان و مذاهب، حضور داشته و دارند، بیش از حدّ متعارف در امور معمولی اعم از مادّی و معنوی سخت‌گیری می‌کنند، به همه چیز شکّ دارند، به کسی اطمینان نمی‌کنند و در بسیاری از امور زندگی کارهای خود را با تردید انجام می‌دهند. به این افراد که متأسفانه در جامعه اسلامی و حتّی در میان شیعیان نیز یافت می‌شوند، افراد «وسواسی» گفته می‌شود.

وسوسه و وسواس نوعی بیماری و به عبارتی شاید بدتر از سرطان است. بر همین اساس بحث درباره آن، برای کسانی که دچار این بیماری شده‌اند و در حقیقت شیطان بر آنها مسلّط شده، بسیار ضروری است. زیرا وسواس باعث می‌شود دین و دنیای افراد مبتلا به آن و اطرافیان آنان، در مخاطره عجیبی واقع شود و حتّی زندگی روزمره برای آنها سخت گردد. بنابراین وسواسی باید به خدا پناه ببرد و به فکر درمان خود باشد.

از آنجا که دین مبین اسلام، هیچ‌ یک از معضلات و مشکلات بشری را بی‌پاسخ نگذارده و حتّی برای اصلاح موارد بسیار جزئی هم راهکار ارائه کرده است، درمان وسواس را نیز رها نکرده و برای آن راهکارهای عملی و مفیدی دارد. بهترین این راهکارها در روایات ارزشمندی که از جانب حضرات معصومین ( به دست ما رسیده است و نیز در سیره زندگانی آن بزرگواران و بزرگان دین وجود دارد.

بنابر این از نظر اسلام، بیماری وسواس چه فکری و چه عملی قابل درمان است، به شرط آنکه شخص وسواسی با مراجعه به فتاوای مراجع معظّم تقلید و علمای وارسته، صد‌ در‌ صد به دستوراتی که در این خصوص ارائه می‌گردد، عمل کند و از اصرار بی‌جا پرهیز نماید. زیرا در برخی موارد لجاجت و عدم حرف شنوی بیماران موجب طولانی شدن مدت درمان و در نتیجه عدم بهبودی آنان می‌شود که در این صورت مراجعه به روانپزشک متخصّص متدّین توصیه می‌گردد.

فهرست مطالب کتاب
سخن ناشر
فصل اول: راهکارهای عملی درمان وسواس
شیطان و راه های گمراهی بندگان
تعریف وسوسه و وسواسی
اقسام وسوسه
وسواسی، خناس خودش
وسواسی، مطرود همه
وسواسی، قاتل خود و دیگران
وسواس، نوعی سفاهت
درمان وسواس
فصل دوم: احکام و استفتائات وسواس
احکام وسواس
استفتائات وسواس

***

 

 

نظر برای “معرفی کتاب : راهکارهای عملی درمان وسواس”
  1. اگر این کتاب را مطالعه کرده اید ، خوشحال میشویم نظر و دیدگاه خود را در بخش دیدگاه ( زیر این مطلب ) بنویسید . نظرات مطلوب بصورت عمومی منتشر خواهند شد .

نظرات بسته هستند.